İtalya’da roadtrip macerası bölüm 10: Perugia, Assisi

Perugia

Perugia, genel hatlarıyla Toscana ve Umbria bölgesindeki diğer şehirlere benzese de, bu şehrin bana göre en büyük farkı yaşayan bir şehir olması.

Perugia, İtalya’nın en iyi korunmuş şehirlerinden biri. Surların içinde kalan kısmın neredeyse hiçbir noktası yüzyıllardır değişmemiş. Bununla beraber, iki büyük üniversitesiyle Perugia tam bir öğrenci şehri.

 Perugia’nın en popüler buluşma noktası, şehrin tam ortasına denk gelen Piazza IV Novembre.  Burası bundan 2000 yıl önce de şu anda olduğu gibi bir buluşma noktasıymış. Tek fark, bugün öğrencilerin mekanıyken, o zamanlar Romalılar ve Etruskanlar burayı buluşmak için kullanıyorlarmış. Meydanın ortasında bulunan tarihi çeşme Fontana Maggiore, çevredeki restoranlardan aldığınız yemeğinizi yiyebileceğiniz ideal nokta.

Perugia’da da diğer yerlerde olduğu gibi bol bol kilise ve müze mevcut ancak bana göre bu şehrin esas dikkat çekici özelliği, mimarisi. İlk bakışta diğer Toscana şehirlerine benzeyen Perugia’yı dikkatle incelediğinizde hemen hemen her yerde alakasız yerleri birbirine bağlayan köprüler, tuhaf köşeler, aşırı küçük, ne işlevi olduğu belli olmayan pencereler görebilirsiniz. Bazen kafanızı kaldırıp yukarı baktığınızda bina bağlantılarını takip ederken kendinizi City of Lost Children oyununda gibi hissedebilirsiniz. Perugia mimarisi, tam anlamıyla “deli işi” ve sırf bunun için bile olsa gidilip görülmeli.

perugia architecture

Bunun dışında, bir öğrenci şehri olduğundan olsa gerek, Perugia Toscana ve Umbria’daki diğer şehirlerin aksine oldukça pis ve kötü kokan bir şehir. Çok merak ettiğiniz ara sokaklara kokusu yüzünden giremeyebilirsiniz, belli ki neredeyse bütün dar sokaklar tuvalet olarak kullanılmış.

Perugia gezimizi şehrin güneydoğusunda yer alan Piazza Giordano Bruno’nun güneyindeki parkta noktaladık. Bu parktan doğu yönünde bakarsanız, 23 km ileride bir tepeye kurulu, Perugia’nın tam zıttı bir şehir olan Assisi’yi görebilirsiniz.

Assisi

assisi view

Assisi, oldukça yüksek bir tepeye kurulmuş. Bu sayede daha çok uzaklardan gelirken, çok güzel fotoğraflar yakalamanız mümkün. Şehir yüksek bir tepede bulunduğu için, arabanızı otoparka park ettikten sonra bir dizi yürüyen merdiven ve asansörle şehre ulaşıyorsunuz.

assisi

Assisi, Umbria bölgesinin ruhani başkenti.

assisi

Şehrin bugünkü hali, yüzlerce yıl önceki halinin tamamen aynısıymış, tabii o zaman tek sakinleri yerli halkken, şimdi gerek hiç bozulmamış mimarisi, gerekse dini yönü sayesinde her yıl milyonlarca turist tarafından ziyaret ediliyor.

Assisi’nin sokakları o kadar bakımlı, rengarenk çiçeklerle bezeli ve o kadar temiz ötesi ki, insana “temizlik gerçenten de imandan mı geliyor acaba?” diye düşündürüyor. Zırt pırt karşınıza çıkan rahip ve rahibeleri umursamazsanız, Assisi o kadar sevimli bir yer ki, insanda orada yaşama isteği uyandırıyor. Örneğin biz aşağıdaki fotoğraftaki sağ üst köşedeki evi çok beğendik, keşke bizim olsaydı dedik.

assisi architecture

Assisi’nin şehir merkezi olan Piazza del Comune’nin kuzeybatısındaki Via San Paolo ve Via Portica caddelerinden, şehrin dışından da rahatlıkla görelebilen devasa Basilica di San Francesco’ya ulaşılıyor. Ancak Basilica’ya girmek istiyorsanız kapalı giyinmeniz şart. Basilica di San Francesco, şehrin Cehennem Tepesi olarak bilinen tepesinin üzerine inşa edilmiş ve 13. Yy’a kadar burada insanlar idam edilmiş.

assisi basilica di san francesco

Assisi’ye gelmişken görmeniz gereken bir başka yer de şehrin en üst noktasındaki kale Rocca Maggiore. Surlarının içinde (içinde derken, gerçekten de duvarların iç kısmını kastediyorum) de dolaşabileceğiniz kalenin burcuna çıkarsanız eğer, kuzey Umbria’nın tamamını 360 derecelik bir açıyla görebilirsiniz.

assisi rocca maggiore

Assisi’nin sokaklarını da tek tek dolaşıp taş evlerinin güzelliğine hayran kaldıktan sonra, ertesi günün Umbria bölgesindeki son günümüz olduğunu bilmenin verdiği hüzünle, geceyi geçirmek üzere bir sonraki notkamız olan Orvieto’ya birkaç km mesafedeki otelimize doğru yola çıktık.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s