Amerigo Vespucci

Aslında bu yazıyı söz konusu gemi İstanbul’dayken yazsaydım daha faydalı olurdu ama, bir yandan tez, bir yandan 20 günlük İtalya seyahati hazırlığı derken başımı kaşımaya bile vaktim olmadı. Geç de olsa fotoğrafları sizlerle paylaşmak istedim, bir gün denk gelirseniz bu gemiyi gezme fırsatını sakın kaçırmayın diye.

Adını, Amerika kıtasına yaptığı seyahatler hakkında yazdığı yazılarla ünlenen İtalyan tüccar ve haritacı Amerigo Vespucci’den alan savaş gemisinin yapımına 1920’li yıllarda başlanmış, 1931 yılında hizmete girmiş. Gemi, 5 serenli 3 adet direğe, 300 metrekare yelkene ve deniz seviyesinden 54 metre yüksekliğe uzanan ana direğe sahipmiş. Bu yönüyle tarihi yelkenli, dünyanın en büyük yelkenlisi olma özelliğini taşıyormuş.

Amerigo Vespucci, bu sene 12-15 Ağustos tarihlerinde İstanbul’daydı. Her sene Deniz HarpOkulu öğrencilerinin eğitimi için yollara düşen gemi bir daha İstanbul’a demir atarsa sakın üşengeçlik edip gitmemezlik yapmayın.

Bu görüntü bile yeterince muhteşemdi ama keşke bir de yelkenleri açık görebilseydik.

Daha onlarca fotoğraf var ama düzenlemeye vaktim olmadı ne yazık ki. Yine de bunlar neler kaçırdığınızı az çok anlatıyordur sanırım. Fırsat olursa bu yazıya diğer çektiğim fotoğrafları eklemeye devam edeceğim.

Şimdilik bu kadar, görüşmek üzere!

 

 

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s