Turkuazoo

Pazartesi günü biraz 2 haftalığına İstanbul’da bulunan anneanneme değişik bir gün yaşatmak amacıyla, biraz da anneme doğumgünü hediyesi niyetine Turkuazoo’ya gittik. Bol bol da fotoğraf çektik ama ortamın ışıklandırmasından dolayı pek de başarılı bir sonuç elde edemedik. Yine de fotoğraflar günü az çok anlatabilir sanırım.

Fotoğraftan pek belli olmasa da yukarıdaki vatoz kuyruksuz olarak (erafta gezinen bir dalgıçın boyuyla kıyaslayacak olursak) 1 metreden uzundu. Kuyruğuyla beraber de 3 metreyi geçer. Kendisi benim favorilerimden oldu:)

Aşağıdaki fotoğrafta da Gürcan az sonra kafasını kaybedeceğinden habersiz..

Daha önce yurtdışında gittiğim (neresi olduğunu hatırlamıyorum) bir akvaryumla kıyaslayacak olursam Turkuazoo canlı çeşitliliği açısından bana yetersiz geldi. Ayrıca ünlü tüneli de camlarının kalınlığından olsa gerek, insanın gözlerini yoruyor ve başını döndürüyor. Diğer akvaryumda böyle bir sorun yaşamadığıma göre bunun bir çözümü vardır herhalde.

Yine de tünelin içindeyken (veya tüneli geçtikten sonraki panaromik odada) köpekbalığı ya da vatozların en fazla birkaç saniye arayla geçmesi (biraz alanın küçüklüğünden, biraz da hayvan sayısının fazlalığından herhalde) çok güzeldi, sıkılmadan saatlerce izlenebilir.

Turkuazoo giriş ücretleri öğrenci ve 65+ için 19, diğerleri için 26 TL. Bence verdiğiniz paraya değiyor. Özellikle daha önce bu boyutta bir akvaryum görmediyseniz mutlaka gitmelisiniz. Yeri Forum İstanbul alışveriş merkezinin içinde, Bayrampaşa’da.

Mümkünse yanınızda kamera götürün. Fotoğraflar başarılı olamıyor ama video için aynı şeyi söyleyemeyeceğim, tekrar tekrar açıp izlemek istiyorum. Küçültebilirsem buraya da ekleyeceğim.

Son olarak, gidebiliyorsanız mutlaka hafta içinde gidin. Hafta sonu insanı çıldırtacak kadar kalabalık olabiliyormuş. Hatta vaktiniz çoksa yanınıza ufak tefek yiyecek birşeyler alın (içerde yalnızca küçük bir büfe var) ve hafta içi  10:00-18:00 saatleri arasında açık olan Turkuazoo’daki panaromik odada, kış ortasında balıkları izleyerek huzur bulun.

 

 

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s